Emotikony używamy dziś za każdym razem gdy piszemy wiadomość na telefonie komórkowym lub komputerze. Prawda jest taka, że pierwsze z nich zostały użyte w tekście dopiero w 1982 roku, kiedy to wpadnięto na pomysł napisania e-maila zawierającego dwa pierwsze znane nam dziś emotikony: ” : ( ” (dla smutnej twarzy) oraz ” : ) ” (dla szczęśliwej twarzy).
Dzisiaj wszyscy znamy uśmiechniętą emotikonę i jej moc rozjaśniania naszych sms-ów, czatów i e-maili. Nawet jeśli nie mamy tendencji do używania ich, wiemy co one oznaczają.
Jak będzie wyglądać szkoła przyszłości?
Co więcej, ich użycie stało się tak powszechne, że według badaczy, nasze mózgi zaczęły reagować na nie jak na prawdziwe twarze. Według opublikowanych badań kiedy patrzymy na emotikony, mogą one wywołać taką samą reakcję rozpoznawania twarzy w pewnych częściach mózgu, jaka ma to miejsce, kiedy patrzymy na prawdziwe twarze innych ludzi.
Ale nie byłaby to reakcja wrodzona, lecz uczona. Innymi słowy, jest to kulturowo stworzona reakcja neuronowa, co oznacza, że nasz mózg przystosował się do reagowania na emocje, które widzimy na ekranie naszego telefonu komórkowego lub komputera w taki sam sposób, w jaki reagowalibyśmy na wypowiedzi na prawdziwych ludzkich twarzach, co jest bardzo zaskakujące dla uczonych.
Ponadto, naukowcy odkryli, że nie wszystkie emotikony są takie same. Reakcja neuronowa zmieniłaby się znacząco w zależności od tego, czy ludzie patrzą na bardziej znaną wersję emotikonu uśmiechniętego, czy też nie. Naukowcy uważają nawet, że nasz mózg może odrzucić je jako odrzucenie, ponieważ obszary mózgu, które najłatwiej zaangażować w postrzeganie twarzy, nie są w stanie przetworzyć obrazu jako twarzy.
W celu przeprowadzenia tych badań w sumie 20 uczestnikom pokazano wizerunki prawdziwych ludzkich twarzy, emotikony uśmiechniętych twarzy i serię bezsensownych postaci. Stwierdzono, że tylko wtedy, gdy emotikony były prezentowane w powszechnej lub konwencjonalnej formie, emotikony był interpretowane jako uśmiechnięta twarz.
Powiązane tematy
Carpe Diem – czy warto kierować się tą dewizą?
Ludzie rozwijają w sobie nową tętnice